Ajax neemt het donderdag in de play-offs van de Conference League op tegen FC Sion. Wat weten we van de club uit Zwitserland?
Stade de Tourbillon
Sion is een in 1909 opgerichte voetbalclub die uitkomt in de Super League, de hoogste divisie van Zwitserland. De ploeg heeft rood en wit als clubkleuren en speelt zijn thuiswedstrijden in Stade de Tourbillon. De bijnaam van Sion luidt Les Sédunois. Dat betekent letterlijk ‘De mensen uit Sion’.
Het onderkomen dateert uit 1968 en is in handen van de gemeente Sion. In het uitvak passen donderdag 550 Ajacieden. Deze zijn er dan ook allemaal. Daarmee kan Ajax in Zwitserland rekenen op een uitverkocht uitvak.
Normaal gesproken passen er zo’n twintigduizend supporters in het stadion, maar het gaat hier dan wel om zo’n 11.500 staanplaatsen en 8700 zitplaatsen. De UEFA-regels verbieden de staantribunes, dus vandaar dat de stadioncapaciteit in Europees verband flink omlaag gaat. Dat is ook de reden dat Ajax recht heeft op 550 uitkaarten in plaats van de eerder gecommuniceerde duizend kaarten.
De stad Sion
De stad Sion – in het Duits ‘Sitten’ – is een van de kleinere steden in Zwitserland. Het is de hoofdstad van het kanton Wallis en ligt in het Rhônedal, ingeklemd tussen de hoge Alpen. Voor wintersportactiviteiten kun je dan ook je lol op in Sion. Dat is te zien als je kijkt naar plaatjes van Stade de Tourbillon. Vanuit het stadion zie je bergketens liggen. Wie goed kijkt, ziet ook een prachtig kasteel op een van de rotsheuvels.
Het beeld van de stad wordt sowieso bepaald door twee heuvels. Zij vormen samen het symbool van de stad. Vanaf beide heuvels heb je een prachtig uitzicht. Voor reislustige Ajacieden is het wellicht grappig het hogerop te bezoeken. De historische binnenstad is overigens relatief compact en sfeervol met steegjes, pleinen, terrassen en oude gebouwen.
Huidige prestaties en prijzenkast
De ploeg staat sinds 2023 onder leiding van de Franse trainer Didier Tholot. Hij is voor supporters van Sion een grote bekende. Als spits was hij in drie periodes actief voor Sion. Ook was hij al tweemaal eerder hoofdtrainer bij de club. Hij speelde ook voor FC Girondins de Bordeaux, waar hij teamgenoot was van grote jongens als Zinedine Zidane, Christophe Dugarry en Bixente Lizarazu.
De Zwitserse competitie is inmiddels drie wedstrijden onderweg. De opponent van Ajax bezet momenteel de vierde plek. Het won tweemaal van FC Vaduz en FC Luzern en verloor van nummer twee BSC Young Boys. Tholot wil graag aanvallend spelen en experimenteerde in de voorbereiding met een 4-2-3-1-formatie.
Sion haalde de play-offs van de Conference League door in twee wedstrijden af te rekenen met FC Noah. In Armenië eindigde het heenduel in een 2-2-gelijkspel. In eigen huis won Sion nipt met 2-1. Dat was genoeg om zich te plaatsen voor het tweeluik tegen Ajax.
Sion won zondag in het Zwitserse bekertoernooi afgetekend met 6-1 van FC Kerzers. Daar moeten we overigens niet al teveel waarde aan hechten, want Kerzers is actief op het zesde niveau van het land. Het was hoe dan ook een aardige generale in aanloop naar de eerste wedstrijd tegen Ajax.
In het Alpenland wordt Ajax nog altijd gezien als een grote club, maar men ziet ook hoe de aanvallers van Sion de ploeg van Míchel pijn kunnen doen. Rilind Nivokazi is de Kosovaarse spits van dienst. Hij scoort niet veel, maar is wel goed voor de nodige assists. In zijn rug speelt de twintigjarige Winsley Boteli, die dit seizoen al zesmaal scoorde en een hoog rendement haalt. De in Genève geboren aanvaller is momenteel de man in vorm bij Sion.
De ploeg werd in de clubhistorie tweemaal kampioen van Zwitserland. De laatste keer was in 1992. In het vaderlandse bekertoernooi had het vaker succes. De nationale beker werd dertien keer gewonnen, al gebeurde dit in 1997 voor het laatst. Een poos geleden dus. Leuk feitje: Sion haalde dertien keer de eindstrijd van het bekertoernooi en won alle finales die het speelde.
Financiële problemen en volop gedoe
Sion kwam na het behalen van de dubbel in 1997 financieel flink in de problemen. Er volgde een jaar zelfs een faillissement. De club kreeg door de overname van Gilbert Kadji een nieuwe eigenaar. Sion mocht het seizoen een treetje lager vervolgen in de Nationalliga B. De ploeg promoveerde in 2000 weer naar het allerhoogste niveau.
Toch ging het alweer snel mis. Kadji kon in 2001 de boel niet meer redden. Nieuwe financiële rompslomp volgde, dus zette de Zwitserse voetbalbond Sion terug naar de Nationalliga B. Voor Kadji reden om de club te verlaten.
Het duurde vier jaar voor Sion opnieuw terugkeerde in de Super League. Daar verdween het niet meer uit. Daarbij moet wel worden gezegd dat Sion een aantal keren miraculeus aan degradatie wist te ontsnappen.
De Zwitserse Christian Constantin is sinds 2003 voorzitter van Sion. Onder zijn leiding kwam de club financieel in rustiger vaarwater, maar versleet het de ene na de andere trainer.
Van onbesproken gedrag is Constantin overigens niet. Hij kreeg in 2017 een schorsing van veertien maanden van de bond omdat hij na de met 2-1 gewonnen wedstrijd bij FC Lugano een tv-analist een klap had verkocht. Het leverde hem ook een boete van omgerekend 86.000 euro (!) op.
Of we nog meer gedoe kunnen melden? Oh, jazeker! De Zwitserse voetbalbond bestrafte Sion in 2011 met een aftrek van maar liefst 36 punten. De club kreeg de straf wegens het opstellen van niet-speelgerechtigde spelers. Toch eindigde Sion als negende en voorlaatste in de competitie. Het handhaafde zich voor de Super League door in play-offs voor promotie en degradatie over twee duels van FC Aarau te winnen.
Het duel met Ajax staat donderdag voor 20.15 uur op het programma. De return volgt een week later in de Johan Cruijff Arena. Dan begint de wedstrijd om 20.00 uur.
Sluit je aan bij onze ruim 155.000 leden. Samen staan we achter Ajax. Omdat SV Ajax opkomt voor jouw belangen ben je nog meer met Ajax verbonden.
* Prijzen lidmaatschappen verschillen per leeftijdsgroep en aantal leden per gezin.
Voorrang bij kaartverkoop
Tijdens evenementen dichtbij spelers
Heel veel korting, acties en prijzen!
© 2026 ajaxlife.nl – Powered by TRES