Het Finalegevoel
Columns
Morgen gaat het gebeuren. Een finale voor Oranje. De eerste finale waar ik bij ben. In '88 leek het er nog niet eens op dat ik op de wereld zou komen. In mijn nog jonge bestaan ken ik het finalegevoel van televisie. Van internet. Van horen zeggen. En morgen, morgen ga ik het zelf beleven.
Het finalegevoel bestaat voor mij uit slechts herinneringen met andere teams. Teams op het WK, of in de Champions League. Finales die mij heugen zijn Liverpool tegen Milan, die pot vergeet ik nooit weer. 0-3, 3-3 en Liverpool, mijn Liverpool, won de cup. Andere finalegevoelens. De finale van het vorige WK. Italië - Frankrijk. De wedstrijd van Zidane. De wedstrijd van Materazzi.
Het finalegevoel bestaat voor mij ook uit verhalen. Van mijn oma, bijvoorbeeld. Over hoe rustig het toch wel niet was in '88. Ze heeft toen een stukje over de snelweg gefietst, vertelde ze trots. Voetbal interesseerde haar niet. Maar die anekdotes zorgen er wel voor dat ik een beeld vorm van hoe een Oranje finale er aan toe zal gaan. Nederland ligt plat.
Voor even.
Want na het onvermijdelijke laatste fluitsignaal springt Nederland de lucht in. De dijken zijn voor even niet meer nodig. Nederland loopt een polonaise. Handen op of om de schouders. Doelpunten werden er gemaakt. Spanje scoorde niet. Maarten was fantastisch, Mark was leep, Wesley was legendarisch en Arjen was het goudhaantje. Luid scanderen we ‘Bertje bedankt', terwijl we ons duurgekochte bier de hemel in werpen.
En ik? Ik zit ergens. Op straat, op een stoel. Buiten. Ik zie die grote oranje meute hun feestje vieren. En ik geniet. Ik denk aan de wedstrijden tegen Denemarken. Japan. Kameroen. Slowakije. Brazilië. Uruguay. Ik denk aan de finale. Hoe heeft het ooit zover kunnen komen? Wat ben ik al verwend, op mijn leeftijd. Ik denk aan mijn oma die niet meer over de snelweg fietst, maar inmiddels vast rustig op bed is gaan liggen.
Ik geniet van de feestende mensen. Ik geniet van ons land. Ik geniet van ons Oranje. Van onze jongens. Ik geniet van het finalegevoel. En ik pink alvast een traantje weg.
Meer van deze columnist:
- Video: de doelpunten van Ajax...
- Video: Sulejmani doet imitati...
- Ajax A1 maatje te groot voor ...
- Video: Endt over clubliefde m...
- Instapprocedure NAC Breda - Ajax
- Barcelona A1 - Ajax A1 te vol...
- Alderweireld zoals verwacht f...
- Video: Heerlijk avondje NAC
- Van der Sar: 'Vermeer is nog ...
- Loterij levert jeugdopleiding...
- Cruijff doet beroep op rvc om...
- Kamp-Cruijff spreekt van wins...
- Prijsvraag: vaandeldragers en...
- Ook doelman Kramer verlengt z...

11
Feb 12
16
Feb 12
19
Feb 12

Aras Özbiliz
- Ajax: A1 stunt met fraaie zege ...
- Ajax: Alderweireld is weer fit
- Ajax: Barça A1 - Ajax A1 op Ere...
- AD: 'Raad van commissarissen ...
- AD: Sturkenboom wilde Derksen...
- AD: Ajax A1 wint met 0-3 bij ...
- VI: 'Ten Have en consorten st...
- VI: Belgisch verdedigingskopp...
- VI: Bulykin: 'Fantastisch om ...
- AN: Komst Ajax zorgt voor het...
- AN: 'Ten Have, Davids, Olfers...
- AN: Unibet: Ajax behaalt eers...
- AF: De Boer voorzichtig met D...
- AF: 'Steven ten Have legt fun...
- AF: Prijsvraag Welke Ajacied ...
- AS: Wakkie ontkent besluit co...
- AS: Ajax is voorzichtig met F...
- AS: De Boer genoot van zege A...
- A1: ‘Raad van Commissarissen ...
- A1: Dat hoop je
- A1: Ajax A1 naar halve finale...
- RS: Dat hoop je
- RS: Ajax is relaxed!
- RS: Kramp Cruijff
- AJS: Nieuws: Video: Heerlijk a...
- AJS: Nieuws: Prijsvraag: vaand...
- AJS: Nieuws: Foto: vaandeldrag...
- Stoeltje 63: Tijdmachine
- Blog De Lutte: Verwachtingen
- Blog De Lutte: Vooroordeel
- Blog De Lutte: Het muurtje
- Blog De Lutte: Talisman
- Blog De Lutte: Uit de schulp
- Blog De Lutte: Grenzen
- Zeven vette Ajaxjaren
- Sterrenhemel
- Wij zijn Ajax, wij zijn de beste
- Stoeltje 63: drie sterren
- APOCALYPSE NOW
- Jeugdige Ajacieden voorbeeld ...
- Drie dochters, drie sterren
![]() |
![]() |




